אתר האוכל של ג'אקומו - טיולים באיטליה

רומא    פירנצה   ונציה  מילנו   טוסקנה  מפרץ אמאלפי

ונציה

איך מגיעים, איך מתמצאים, איפה מתגוררים, היכן אוכלים ועוד כתובות שימושיות ותצלומים.

לחץ על המפה לכניסה למפות ונציה

מפה נוספת של ונציה, תצלומים ופרטים נוספים

מפות כלליות של איטליה

ונציה היא דבר מה שונה לגמרי מכל מה שידוע לכם על ערים בעולם, וערים באיטליה בפרט. גם אם התבוננתם בעשרות ספרי צילומים, המראים את ונציה, אינכם מוכניםעדיין לקסם המתגלה לעיניכם כאשר אתם מהלכים בסמטאותיה של העיר הנפלאה הזאת.

העיר יושבת כולה על המים ובמקום רחובות יש בה תעלות מים אשר התנועה בהן נעשית באמצעות סירות מנוע, אוטובוסים ימייים (הנקראים ופורטי), סירות טקסי, סירות פרטיות וגונדולות - להנאת התיירים חובבי הרומנטיקה.

ונציה נראית כאילו יצאה זה עתה מתוך אחת מעבודות האמנות הנפלאות של הצייר האיטלקי קנלטו בן המאה ה-18, שתיאר את העיר בציוריו המקסימים. במשך שנים רבות, שימשה העיר כעיר הבירה הבלתי מעורערת של המסחר בין אירופה והמזרח ומחסום של הנצרות כנגד התפשטות התורכים ברחבי היבשת.

ונציה, שנוסדה במאה ה-5 לספירה, נפרדה במאה ה-8 מן האימפריה הביזנטינית של קונסטנטינופול ומינתה לעמוד בראשה מושל שנשא את התואר דוג'ה, שהוא שיבוש ונציאני של המילה הלטינית Dux שפירושה מנהיג. במאה ה-10 החלה ונציה לצבור כוח כעיר נמל עיקרית למעבר סחורות בין אירופה והמזרח. את העיקר כוחה היא צברה במאות ה-16 וה-16 כשהייתה למרכז סחר עולמי חשוב ביותר. הדברים השתנו במאה ה-16, כאשר תורכיה הצליחה לחסום את נתיבי המסחר של העיר ואיפשרה בכך את כניסתם של כוחות מסחריים חדשים כמו בריטניה והולנד. באותה תקופה החלה גם דעיכתה האמנותית של העיר ונקודת האור היחידה שתרמה ונציה לאמנות מאז הם ציוריו של האמן קנלטו (1697-1768). ונציה שימשה כרפובליקה עצמאית עד שנת 1797 כאשר נפוליאון פלש אליה וייסד את הסדר האירופאי החדש.

בוונציה מהלכים ברגל, אין טעם לטייל בעיר בסירה, חוצים גשרים, מסתבכים בסמטאות וחוקרים ארמונות עתיקים. ה"רחוב" הראשי בוונציה הוא ה"גרנד קאנאלה" והגשר החשוב ביותר הוא ה"ריאלטו".

ונציה ידועה בעבודות אומנות הזכוכית שלה ובסמטאות העיר, אפשר למצוא אמנים רבים העובדים בזכוכית ומעצבים יצירות אמנות יפהפיות. עיקר אמנות הזכוכית נעשית באי מוראנו הסמוך ואפשר להגיע אליו באמצעות ופורטו או טקסי סירה.

אתר עם פרטים על העיר http://www.italytour.com/venezia/index.htm

 

מגיעים לוונציה

שדה התעופה – מרקו פולו ונציה http://www.veniceairport.it/?lan=en  נמצא על היבשת במקום הנקרא טסרה Tessera, במרחק של כ-10 ק"מ מן העיר. אפשר להגיע העירה משדה התעופה באוטובוס או בסירה. התחבורה בסירה נקראת moto scafo והיא יוצאת משדה התעופה העירה אחת ל-50 דקות. מחיר הנסיעה העירה הוא כ-9$ לאדם והסירה מגיעה עד כיכר סן מרקו. מונית ימים יכולה לעלות כ-70$. דרך נוספת להגיע היא באמצעות אוטובוס המגיע לככר רומא בכניסה לעיר. מחיר הנסיעה באוטובוס הוא כ-3$ והיא אורכת כחצי שעה. קיימים גם אוטובוסים עירוניים (קו 5) שמחיר הנסיעה בהם אף זול יותר – כ-1$.

 

מקומות מעניינים בוונציה

הבית המוזהב Ca' d'Oro

אם יש ברצונכם לראות ארמון ונציאני אמיתי, מאלה הפזורים לאורך הגרנד קאנאלה, כדאי לבקר ב"בית המוזהב". זהו מבנה גוטי ונציאני מרשים בן המאה ה-15 המאחסן כיום את הגלריה פרנקטי (Galleria Franchetti) שבה אפשר לראות ציורי פרסקו מדהימים של טיציאן, ואוסף של ציורים ופסלי ברונזה נפלאים. מן המרפסת של הבית המוזהב, אפשר לראות מראה נפלא של הגרנד קאנאלה.

גשר הריאלטו (Rialto)

איזור הריאלטו היה מאז ומתמיד לבה המסחרי של ונציה ובו נבנה הגשר הראשון על הגרנד קאנאלה בשנת 1588. כיום, האיזור מפורסם בשוק הפירות והירקות שלידו ובחנויות התכשיטים והמזכרות הנמצאות עליו. זוהי נקודת מפגש מפורסמת בוונציה ובכל שעות היום היא עמוסה בתיירים. בסמוך לגשר, ממש במרכז השוק ננמצאת הכנסיה Chiesa di San Giacomo di Rialto שנוסדה בשנת 421, באותה שנה שבה נוסדה ונציה עצמה. 

גרנד קאנאלה (Grand Canale)

זוהי התעלה המרכזית בעיר, העוברת מכיכר רומא בכניסה לעיר ומתפתלת בעיר בצורת האות S. בגדות התעלה אפשר למצוא את הבניינים היפים והחשובים ביותר בוונציה ועליה עובר גם גשר הריאלטו המפורסם. התעלה מסתיימת בכיכר סן מרקו.

האקדמיה

בגלריית האקדמיה שמור אוסף האמנות החשוב ביותר בוונציה, מן המאות ה-14 עד ה-18 ואפשר למצוא בו כמה מיצירות האמנות החשובות ביותר שנוצרו על ידי אמניה הגדולים של איטליה

ככר סן מרקו (St Mark Square)

זוהי הככר המרכזית בעיר והיא עמוסה תמיד בתיירים וביונים. בכיכר יש אווירת קרניבל קבועה כתוצא מן המספר הגדול של המבקרים, בתי הקפה והתנועה והרעש הבלתי פוסקים.

אחת לשעה אפשר לשמוע את צלצלול הפעמון במגדל השעון של Torre dell'Orlogio הנמצא בכיכר, ולצפות בראש המגדל בשני פסלי הענק של הדמויות המקישות בפעמון באמצעות הפטישים שבידיהם. לפחות אחת לשנה, הכיכר מתכסה במי שטפונות מן הים העולה על גדותיו ועירית ונציה וממשלת איטליה פועלות רבות כדי לנסות ולמצוא פתרון לתופעה זו ההורסת את העיר. 

בזיליקה סן מרקו

זהו אחד הבניינים המרשימים בוונציה ובעולם. הבזיליקה שנבנתה בשנת 1094 מפורסמת בפסיפס המוזהב שלה, ובייחוד בעבודת הפסיפס שמעל דלתות הכניסה ובאיזורי התפילה הפנימיים. בין האוצרות הרבים בבזיליקה אפשר למצוא שלל מן הפלישה לקונסטנטינופול ב-1204, כולל קוץ אשר נטען שהוא נלקח מן הכתר שחבש ישו לראשו. בשנת 1902, ללא סיבה נראית לעין, התמוטטה הקמפנילה של הבזיליקה ונבנתה מחדש, אבן אחר אבן במשך 10 שנים. מומלץ לעלות במעלית אל הגג כדי לזכות במראה מיוחד של גגות העיר והלאגונה. 

ארמון הדוג'ה (Palazzo Ducale)

על כיכר סן מרקו משקיף ארמון הדוג'ה שיה במשך מאות בשנים לבה הפוליטי של העיר. המבנה היפהפה עם הקירות הגוטיים הוונציאניים בצבעי ורוד ולבן שימש כמקום מגוריו של הדוג'ה וכמרכז של זרועות שלטון רבות, והיו בו אפילו שני בתי סוהר. מומלץ לבקר בארמון ולהתרשם מן המבנה המיוחד ומיצירות האמנות הרבות הנמצאות בו.

לסיור מודרך בעיר באמצעות צילומים, הכנסו לכאן http://www.invenicetoday.com/art-tour/index.htm

או לכאן http://freespace.virgin.net/patrick.fox/venice/index.htm

 

אירועים מיוחדים:

אחת לשנה נערכת בוונציה הביאנלה המפורסמת ופרטים על האירוע האמנותי המיוחד הזה, אפשר למצוא באתר הביאנלה http://www.labiennale.org/en.

אירוע חשוב נוסף הוא הקרנבל של ונציה מושך מיליוני תיירים מכל רחבי העולם. הקרנבל ייערך השנה בתאריכים 21.2.03 עד 4.3.03 ואפשר למצוא פרטים באתר http://www.carnivalofvenice.com

בין הפסטיבלים המפורסמים בוונציה ובעולם כולו, נמנה גם פסטיבל הסרטים של ונציה, המתקיים בכל שנה בתחילת חודש ספטמבר. פרטים על פסטיבל ונציה אפשר למצוא באתר http://www.mostradelcinemadivenezia.tv/

 

יהודים בוונציה

חפירות ארכיאולוגיות וממצאים אחרים, מראים על קיומם של יהודים בוונציה כבר במאה ה-5 לספירה. בתחילה התיישבו בוונציה יהודים שבאו מן המזרח ובעיקר מישראל, אך אחרי גירוש ספרד בשנת 1492 גדלה אוכלוסיית העיר בצורה ניכרת במגורשים שהגיעו אליה מספרד.

במהלך השנים נהנו היהודים בוונציה מזכויות שניתנו להם ונשללו מהם חליפות, תוך כדי עלייה בכוחם ושיפור במצבם הכלכלי. בשנת 1516 החליט המושל ליישב את היהודים במקום מרוכז אחד בעיר והוקדם לכך הרובע סן ג'ירולמו שהוחלט לקרוא לו בשם "הגטו החדש". הגטו של ונציה הוא הגטו העתיק ביותר בעולם, ומשמו באה המילה גטו כציון למקום ריכוז של יהודים המתגוררים בו. אתר הגטו של ונציה מכיל פרטים מעניינים על המקום. לכניסה לאתר http://www.ghetto.it

 

היכן מתגוררים בוונציה

בגלל הקושי להגיע אל העיר עם רכב, אם אתם מגיעים ברכב שכור, מומלץ לכם לחפש מלון באחת משתי העיירות הסמוכות לוונציה – מסטרה או מגרה. אלה שתי עיירות נחמדות עם מספר גדול מאוד של בתי מלון ומסעדות במחירים סבירים לוודאי ועם חנייה צמודה. בפרק הזמן שאתם בוונציה, השאירו את המכונית בחניית המלון וסעו אל העיר באוטובוס. השרות מהיר וזול והחסכון בזמן ובכסף הוא גדול ביותר (מחירו של יום חנייה בחניון שבכניסה לוונציה  הוא גבוה ביותר וזו הוצאה מיותרת לחלוטין). בתי המלון בוונציה נקראים גם לוקנדה ולעיתים אלברגו. אל חשש, אלה בתי מלון, כמו כל מלון אחר. אפשר למצוא רשימות של בתי מלון בוונציה ולהירשם אליהם באתרים הבאים:

http://www.venere.com/it/venezia/index.html.en

http://www.elmoro.com

http://www.venice-hotels-italy.net

www.alberghi-venezia.it

 

איפה אוכלים בוונציה

למרות שוונציה תרמה כמה וכמה מאכלים למטבח האיטלקי, ביניהן "כבד בסגנון ונציה", התייר המחפש אוכל טוב לא ישבע נחת מן המסעדות שבעיר. מספרן הגדול של התיירים בעיר עשה את המסעדות למסעדות לתיירים, עם כל המשתמע מכך. אם אינכם רעבים במיוחד ואתם מתגוררים במסטרה או במגרה, עצתי לכם להמתין עד לארוחת הערב ולאכול אותה באיזור מגוריכם ולא בוונציה עצמה.

ולמרות האמור לעיל, אפשר כמובן למצוא גם בוונציה מסעדות מצויינות. רשימת מסעדות אפשר למצוא כאן:

http://www.elmoro.com

http://www.invenicetoday.com/restaurants/index.htm

 

אתר האינטרנט של לשכת התיירות האיטלקית

http://www.itwg.com/ct_00005.asp?sessionid=D19DE37E5E7-C76A-11D6-8ABA-00306E0689C9

 

משרדים של לשכת התיירות העירונית

Venice Pavillion - San Marco - tel. 0415225150 - open from 10a.m. to 6 p.m.
Procuratie all'Ascensione - San Marco - 0415298740 - open from 9.30 a.m. to 3.30 p.m.
Stazione Ferroviaria Santa Lucia - tel. 0415298727 - open from 8 a.m. to 7 p.m.
ASM Garage - Piazzale Roma - tel. 0412411499 - open from 9.30 a.m. to 3.30 p.m.
Calle del Remedio - San Marco - 0415298711 - open from 9 a.m. to 5 p.m.

 

 

מספרי טלפון חשובים

משטרה 113

קרביניירי 112

עזרה ראשונה 118

מכבי אש 115

שרות רפואי למקרי חירום

     ונציה – 041-5294060

     מסטרה – 041-534441

 

דירות בוונציה

http://www.exclusiveurope.net/english/italy/venice/venicelist.htm

http://www.venice-rentals.com

 

בחזרה לדף הבית