אתר האוכל של ג'אקומו - טיולים באיטליה

רומא    פירנצה   מילאנו  ונציה  מפרץ אמאלפי

טוסקנה

מאת: יעקב פיאלקוב - ג'אקומו

כה רבות דובר ונכתב על טוסקנה שאין טבעי ממנה כמקום להיכרות ראשונית עם ארץ המגף. ואכן, טוסקנה מהווה נקודת פתיחה במסעם של מרבית המבקרים לראשונה באיטליה.

"כאשר אני מגיע לאזור הזה", כתב דאנטה, "מתרכך לבי". ואכן, פירנצה המדהימה, סיינה עם מרוצי הפאליו הנערכים פעמיים בשנה, סאן ג'ימיניאנו על 13 מגדליה, פיזה והמגדל הנטוי, ארצו וקורטונה - הן רק כמה משכיות החמדה של אזור נפלא זה. ערי הגבעה, המישורים והגבעות המכסים חבל ארץ זה במעין שטיח טלאים צבעוני ומקסים, שדות החיטה, הכרמים, מטעי הזיתים, היינות המופלאים, הגבינות המיוחדות והתושבים מסבירי הפנים, כל אלו מהווים אך כמה מבין הסיבות לבקר במקום.

מיכלאנג'לו בן המקום אמר: "האיכר החורש בשדה אמן הוא, כי עיסוקו הוא בעיצוב פני האדמה". ובאמת, כל דבר הקשור לאדמה ולאוכל שהיא נותנת הוא בגדר אמנות בטוסקנה. וסוד קסמה של הארץ הוא בפרופורציה הנכונה שבה מצטיינת הארץ הזאת, בנופיה, בעריה ובמאכליה. דורות רבים של בני טוסקנה החרוצים שקדו על שני דברים עיקריים הקשורים לאדמה – הפקת המרב מפרי הארץ ועיצוב נופיו המדהימים של החבל.

מבט ראשוני בכרמי הזיתים המצוירים כמו ביד אמן בשורות ישרות אשר מתפתלות בין חמוקי הגבעות, בשבילי העפר המשורטטים המובילים אל טירות מאובקות בנות מאות שנים, ישכנע כל תייר באהבתם של בני המקום לאדמתם.

ימים ספורים בטוסקנה, אחת לשנה, נותנים לי את כוחות הנפש לחצי השנה הקרובה והידיעה שבעוד חצי שנה אגיע לשם שוב, מעניקה לי את האנרגיה הדרושה לששת החודשים הבאים.

יש הנוהגים ליהנות מטוסקנה בשלווה ובנופש, בווילה שכורה כלשהי, עם קבוצת חברים, בסיורים מאורגנים בערי הסביבה, בביקור במסעדות ובשווקים ובמנוחה. אני נוטה לכבוש את טוסקנה בסערה והיא מחזירה לי מנה אחת אפיים. אני חורש כל פינה, כל גבעה וכל כפר, מטפס במכוניתי בשבילי הרים ועושה זאת ברגליי אם הדרך אינה מאפשרת לי לנהוג. אני מבקר בכל עיירה קטנה ובכל סמטה בה, עולה בכל גרם מדרגות ומשקיף מכל נקודת תצפית. לוגם יין בכל יקב המציע זאת וטועם ממבחר הגבינות במחלבות. אני מסתער על השווקים - טועם, שואל, חוקר ובודק ומנסה במו ידיי להכין תבשילים ממוצרי המזון המשובחים של הארץ.

אני יוצא עם ציידי הטרטופו וכלביהם הממושמעים, יורד לנהרות השכם בבוקר עם דייגי דגי השמך ונכנס למטבחי המסעדות, לחזות ואף להשתתף בתהליך הפשוט אך מופלא של הכנת מטעמי האזור.

טיול בטוסקנה הוא בעיני, בראש ובראשונה, מסע של נופים ושל אוכל, וגולת הכותרת של הטיול היא חבל קיאנטי ונופיו המדהימים. כאן, בצל עצי הזית ולצד עצי הברוש הזקופים, שומריהם הנאמנים של בתי הקברות, בשולי כרמים שאשכולותיהם הכבדים מטים את ענפיהם עד שהם נושקים כמעט את האדמה הלחה, ניתן להבין את סוד קסמה של הארץ המיוחדת הזאת ואת הסיבה למשיכה אליה, הנפוצה בקרב תיירי העולם כולו.

בדרכים מעיר לעיר

את סיורנו בטוסקנה נתחיל בארצו (Arezzo), אחת מפניני הרנסנס שבחבל. נבקר בדואומו עם הפרסקו המפורסם של פיירו דלה פרנצ'סקה וקברו של ג'יוטו ובכנסייה המיוחדת מן המאה ה-15 סנטה מריה דלה גרציה. חדי העין שבינינו יוכלו אף לזהות כאן כמה מן המקומות שבהן צולמו סצנות מסרטו המדהים של רוברטו בניני "החיים יפים".

בקרבת מקום לארצו נמצא את קורטונה (Cortona), בירתו של חבל קיאנטי שהתפרסמה בעיקר בזכות ספרה של פרנסס מאייס "תחת שמי טוסקנה" והסרט שבא בעקבותיו. זוהי אחת מן הערים העתיקות ביותר בטוסקנה, ואפשר למצוא בה שרידים של החומה האטרוסקית שבנו תושביה של העיר אשר קדמו לרומאים. דוברי האיטלקית שבינינו יוכלו אף לנסות ולחקור היכן נמצאת חווילתה של אותה פרנסס מאייס, ואולי אפילו להעיף בה מבט מבעד לחומת האבן המקיפה אותה.

אם יתמזל מזלנו ואנחנו מטיילים באזור בחודש פברואר, נוכל לבקר בקרנבל המפורסם בעיר ויארג'יו (Viareggio) הסמוכה. בהמשך נעבור בפורטה דיי מרמי (Forte dei Marmi) ובטורה דל לגו (Torre del Lago), עירו של ג'אקומו פוצ'יני, שם ניצב ביתו. בתקופת הקיץ ניתן לחזות בשעות הערב בביצוע אחת מן האופרות של המלחין המפורסם, בתיאטרון הסמוך לאגם.

נמשיך ללוקה (Lucca) הסמוכה. נעבור את וולטרה (Volterra), העיר האטרוסקית העתיקה, ונאכל צהרים באחת מן הטרטוריות הצופות אל הים.

כעת נשים את פנינו לסיינה. נבקר בסמטאותיה ונרד איתן אל הכיכר המרכזית של העיר שבה נערך, פעמיים בשנה, מרוץ הפאליו המפורסם, אשר בו מתחרים ביניהם תושבי רובעיה השונים של העיר ברכיבה על סוסים מסביב לכיכר העמוסה. עייפתם? שבו לכם באחד מבתי הקפה הפזורים בכיכר, הזמינו גלידה או קפה אספרסו, כמו ששותים האיטלקים, והתענגו על מראה מאות התיירים הפוקדים את המקום.

אם קצה נפשכם בתיירים, דלגו על סאן ג'ימיניאנו, שעיקר קסמה הוא במגדליה הנראים היטב גם מחוץ לחומותיה, והמשיכו לפיאנצה (Pienza). משם שימו פעמיכם אל מונטה פולצ'יאנו (Montepulciano). בקרו ביקבי קונטוצ'י, בקטקומבות העתיקות המשתרעות מתחת לעיר, וטעמו מן היינות המשובחים של המקום.

בדרככם בחזרה לסיינה הקדישו מעט זמן לפיסטויה (Pistoia) ולפראטו (Prato), המהווה מרכז חשוב לאמנות טוסקאנית.

פירנצה – חובה נעימה

טיול בטוסקנה ללא ביקור בפירנצה אינו הגיוני, כמובן. פירנצה, עם עושר האמנות שבה, משמרת את תחושת ימי הביניים ואתה מרגיש בה כאילו חזרת אחורה מאות בשנים.   לפרטים על פירנצה

 

בחזרה לדף הבית