בואו נדבר על פסטה.

פסטה, היא אולי שגריר איטליה הטוב ביותר בעולם. אין כמעט מקום שלא נמצא בו פסטה ומסעדות איטלקיות. וכשיש אוכל איטלקי, יש גם פסטה. אין ארוחה איטלקית אמיתית ללא פסטה.

פסטה ומרקו פולו

זאת גם ההזדמנות להפריך אגדה בלתי מדויקת. רבים מאתנו שמעו שמקורה של הפסטה בסין, ושהנוסע האיטלקי המפורסם, מרקו פולו, הביא אותה לאיטליה בשובו ממסעותיו. במוזיאון הפסטה ברומא, בפיאצה סקנדברג, הסמוכה לפונטנה די טרבי, ניתן למצוא מסמכים המתעדים ייצור פסטה בסיציליה במאה ה-11, כמאתיים שנים לפני תקופתו של מרקו פולו במאה ה-13 . עיון מדויק בכתביו של מרקו פולו יגלה שהוא כותב בהם משהו דומה לכך: "ראיתי שם מאכל שהסינים אוכלים שמזכיר את הפסטה שלנו". קרוב לוודאי שגם בסין ייצרו מאכל דומה, אך מרקו פולו לא הביא את הפסטה לאיטליה מסין, פסטה נוצרה באיטליה הרבה לפני כן.

פסטה ואורז

פסטה היא אוכל איטלקי מקובל ונפוץ וקיימים סוגים רבים ושנים של פסטה, שכולם כמעט מיוצרים מאותם חומרים וצורותיהם שונות ומגוונות. אגב, גם אורז נחשב באיטליה למנת פסטה, ויש באיטליה (בייחוד בצפון), איזורים רבים שבהם האורז הוא מנת הפסטה העיקרית.

סוגי הפסטות

אפשר למצוא באיטליה סוגים שונים של פסטה המסווגים לפי צורת הפסטה, אורכה והאיזור שבו היא מיוצרת. יש פסטות אופייניות לאיזורים שונים, כמו ביגולי באיזו ונטו, או אורקייטה באיזור פוליה. במקומות מסויימים מיוצרות פסטות בשמות אחרים מאלה שהן נקראות בהם באיזורים אחרים, למשל – טלייטלה, ופטוצ'יני. בספירה לא מדויקת מניתי כ-100 סוגי פסטה המוכרים לי, ביניהם: ספגטי, ספגטיני, מקרוני, בוקטיני, טלייטלה, טליוליני, פטוצ'יני, פוזילי, פנה, קונקיליה, אורקייטה, ביגולי ועוד ועוד ועוד. לא אלאה אתכם כאן בפירוט כל סוגי הפסטה, אולם אציין כלל חשוב הנוגע לרטבים לפסטה.

 

איזו פסטה לאיזה רוטב

הפסטות החלקות, כדוגמת פטוצ'יני, ספגטי ומקרוני, מתאימות לרטבים "חלקים" שאינם מכילים חלקים "מוצקים". הפסטות המסוגלות להכיל חומרים כמו קונקיליה (קונכיות), פוזילי (מסולסלת), פנה וכדומה, מתאימות במיוחד לרטבים עם תכולה. יוצא מן הכלל הוא ספגטי בולונז שזו פסטה "חלקה" שמוגשת עם רוטב מוצק. כך המסורת בבולוניה, ומי אנחנו שנשבור מסורת בת שנים.

יש פסטה יבשה, יש פסטה יבשה למחצה ויש פסטה טרייה. הטובה מביניהן היא הפסטה הטרייה, כמובן, המיוצרת בבית מחיטת דורום קשה במיוחד.

איך מבשלים

פסטה מבשלים עם הרבה מים – ליטר אחד לכל 100 גרם פסטה וכפית אחת מלח לכל ליטר. פסטה יבשה מבשלים כ-11 דקות ופסטה טרייה כ-3 דקות. פסטה לא שוטפים אחרי הבישול וגם לא שמים שמן זית במי הבישול.ככלל, הרוטב תמיד ממתין לפסטה ואף פעם לא מכינים את הפסטה מראש ורק אחר כך את הרוטב. פסטה אוכלים במזלג בלבד. אם יגישו לכם במסעדה באיטליה כף לאכילת הפסטה, דעו לכם שסומנתם כתיירים.

 

בחזרה לדף המתכונים