איסטנבול

אכלתי כבר טורקי מלהיב יותר

 

יעקב (ג'אקומו) פיאלקוב

 

ביקורי הראשון באינסטנבול שבטורקיה, כשעוד היה כיף לבקר שם, הותיר אותי עם הרושם שארוחה ללא חצילים איננה ארוחה. איסטנבול, הגדולה, הצפופה והרועשת מכילה מאות ואלפי מסעדות קטנות וגדולות, בתי אוכל ודוכני מזון מהיר בכולם החציל מככב בחלק גדול מהמנות. 

אם חצילים הם מה שאתם מחפשים במסעדה טורקית, "איסטנבול" שברחוב קרליבך בתל אביב, איננה המקום בשבילכם. אם, לעומת זאת, אתם חפצים בשווארמה, זהו בדיוק המקום עבורכם.

מוצאה של השווארמה, כך כתוב ב"ויקיפדיה" הוא מן המטבח הטורקי, שם היא נקראת "דונר" (Döner) שם המעיד על סיבוב. ניתן למצוא שווארמה בכל רחבי המזרח התיכון ולמעשה, בכל העולם במקומות בהם יש מהגרים מן המזרח התיכון. בדומה לפלאפל, גם השווארמה נקלטה במטבח הישראלי העממי, והיא נחשבת למאכל ישראלי לכל דבר.

ונחזור לאיסטנבול, שלנו ולא שלהם. וכך היה. הזדמנו ל"איסטנבול" בשעת צהרים. המקום תפוס למחצה והמלצריות נעימות ואדיבות. כנהוג במקומותינו, מוגשת גם באיסטנבול מנה עיסקית שכוללת אחד מן הסלטים שבתפריט, מנה עיקרית ותוספת. בחרנו בסלט פטליג'אן ובאבא גנוש – שתי מנות החצילים היחידות בתפריט. הפטליג'אן  התגלה כמעין סלט העשוי מחצילים, מגמבה, מבצל ומחומץ בלזמי, רכז רימונים ותבלינים סביר למדי אם כי אני הייתי מתבל אותו מעט יותר. הבאבא גנוש, למרות שמו האקזוטי, התברר כסלט חצילים בטחינה משעמם שכמותו נמצא במעדניות של מרבית המרכולים בארץ.

 

''  ''

למנה עיקרית בחרנו ב"חגיגת שווארמה איסטנבול" שהתגלתה כצלחת גדושה בתערובת של נתחוני שווארמה ובשר טחון ביחד עם כוסברה, נענע, בצל וסומק. מנה כטעימה למדי ב"ביסים" הראשונים שהלכה והפכה למשעממת ויבשושית עם כל ביס נוסף שלקחתי. בסיכומו של דבר, התברר לי שלו לקחתי את המנה בדוכן שבחנות ואכלתי אותה בפיתה, כמו שנהוג, קרוב לוודאי שהייתי מתבל אותה בטחינה ובאמבה בכמות כזאת השיתה מוסיפה לה אולי מעט חיים, כך שהייתי מצליח לחסל אותה עד סופה. כאן השארתי חצי מהמנה וזאת למרות מנת האורז הלבנוני המבושל עם איטריות דקות שהיתה טעימה למדי אך גם כן ללא בשורה מיוחדת. 

זוגתי הזמינה קבב טורקי ולצידו פלחי תפוחי אדמה אפויים בתנור. לא רע, אבל גם כן ללא מעוף כלשהו. גם מחצית מן המנה שלה חזרה למטבח ללא תגובה כלשהי מצד המלצרית. 

לסיכום, אם אתם במקום בשעת צהריים ורוצים להשביע את רעבונכם בהרבה בשר פרוס, טחון וצלוי, זה המקום עבורכם. עבור ארוחת ערב רומנטית הייתי בוחר מקום אחר.

והמחיר – חגיגת שווארמה איסטנבול – 54 ₪ וקבב טורקי – 49 ₪. שאר המנות, ראשונה ותוספת כלולות במחיר המנה העיקרית.

הציון שלי 3 מתוך 5

 

איסטנבול

Take Away, בלקני, בשרים, חומוס, ים תיכוני, לבנוני, מזרחי, מסעדת שף, משלוחים, שווארמה, תורכי

 

קרליבך 10, תל אביב

טלפון: 5616444–03 

03-5686803

יולי 2010

בחזרה לדף הביקורות