"פרג'י" טריפוליטאית בכיף – מטבח ביתי מענג

יעקב (ג'אקומו) פיאלקוב

אני חייב להתוודות. מסעדות מפורסמות וידועות עם שפים מן השורה הראשונה אינן "עושות לי את זה". כמו בהרבה דברים בחיי, גם באוכל אני אוהב את האומנות שבפשטות. את המטבחים הביתיים שבהם מבשלים בצורה זהה, את אותם מאכלים, כבר עשרות ומאות בשנים, את התפריטים הכתובים בכתב יד, בלתי קריא לעיתים, ואת מגוון המנות המשתנה מיום ליום בהתאם לגחמותיו של הטבח  או הטבחית האמונים על  המטבח באותו מקום ולמצרכים שנמצאו באותו בוקר בשוק הסמוך.

גם פיוז'ן אינו בדיוק "כוס התה שלי". אני מעדיף מטבחים אותנטיים על פני "יצירות" חדשניות של שפים, ויהיו מחוננים כאשר יהיו. אני נרתע מתפריטים שבהם מדובר על מניפות חצילים, מוסלין שרימפס וענני בזיליקום וממנות שכל אחד ממרכיביהן מופיע בשמותיהן.

מצידי, המטבח הביתי הפשוט, כל עוד הוא נעשה בכישרון, מתמודד בהצלחה עם טובי המטבחים במסעדות היוקרה.

וכך, כאשר אני רוצה לפנק את עצמי אני הולך דווקא למסעדות הביתיות, העממיות, שרובן שוכנות בסמטאותיה הקטנות של תל אביב בינות לבתי מלאכה או חנויות סיטונאיות. מסעדות יהודיות, טורקיות, פרסיות, טריפוליטאיות ועוד.

הפעם, אודה אל האמת, הלכתי בעקבות המלצתו של גיל חובב, בתוכנית הרדיו של מולי שפירא בגלי צהל. וכך, מצאנו את עצמנו בצהרי יום שישי האחרון במסעדת פרג'י בשוק הפשפשים.

אני חייב להקדים ולומר, אם אתם מחפשים מקום מפואר עם שירות מקצועי ותפריט פלצני, אל תשקיעו את זמנכם בפרג'י. כאן מתיישבים, מזמינים ואוכלים. מרבית המנות, כמיטב מסורת המטבח הטריפוליטני, הן מנות קוסקוס עם תוספות שונות, כמו עוף, בשר בקר, שעועית ירוקה ועוד ולצידן תבשילים מן המטבח הזה וביניהם ממולאים באורז ובשר, קציצות דגים, חריימה, חומוס עם בשר, שעועית מנגול עם בשר ועוד.

  חמוצי הבית ב-4 צלוחיות זעירות            

   מרק השעועית המופלא של פרג'י

פתחנו ב-4 צלוחיות זעירות עם כמה חמוצים שהוגשו לשולחן עם חלה טרייה, ומייד אחריהן במרק שעועית, אולי הטעים ביותר שאכלתי מעודי, עם בשר, מוח עצם ועושר טעמים.

  קוסקוס עם בשר, הרבה בשר

המשכנו בקוסקוס עם בשר בקר ושעועית ובקוסקוס עם דג חריימה וליווינו אותם בבקבוק בירה צוננת ובלימונדה מעשה הבית.

בלב קל, בבטן מלאה ובחגיגה בפה, שילמנו 98 ₪ (כן, כן זה המחיר למרק, שתי מנות קוסקוס ופעמיים שתייה) והבטחנו לעצמנו לחזור ולדגום מן המנות האחרות שמפליאים לבשל זיוה ואביה דודו ארביב.

פרג'י יפו

פנחס בן יאיר 8, יפו

072-2772337

יולי 2011

בחזרה לדף הביקורות