גם בגרמניה אוכלים פסטה – קוראים לה שפצלה

בתמונה: שפצלה עם שניצל ברוטב פטריות ושמנת                     

שפצל או שפצלה (בגרמנית spätzle) הן אטריות או כופתות זעירות שאותן אוכלים, בדרך כלל, בארצות דוברות גרמנית כמו שוויץ, גרמניה, אוסטריה, אלזס ואפילו בחבל טירול בצפון איטליה.

השפצלה עשויות מקמח, מביצים, ממים או מחלב, מלח ולעתים אגוז מוסקט. הבצק שממנו מכינים את השפצלה יכול להיות מוצק כך שאפשר לגלגלו ולגרר אותו  דרך מכשיר מיוחד לעשיית מסננת, או דרך ממסננת עם חורים גדולים. את החתיכות הקטנות של בצק מגררים בדרך כלל ישירות לתוך סיר עם מים רותחים והן מבושלות, בדרך כלל, עד שהן צפות על פני המים.

בניגוד לאיטליה שבה מגישים פסטה (איטריות) כמנה נפרדת, בגרמניה, השפצל מוגש כמנת צד לצד הבשר, כמו תפוחי אדמה או אורז, ולעתים קרובות מלווה ברוטב. את השפצלה המבושלים אפשר גם לטגן במחבת עם חמאה ובצל.

המקור הגיאוגרפי של spätzle אינו ידוע במדויק ואיזורים רבים במגרמניה ובשכנותיה, טוענים לזכות הבכורה על האיטריות המיוחדות האלה. איזכור כתוב של שפצלה נמצא בכתובים משנת 1725, אם כי איורים מימי הביניים מצביעים, כפי הנראה, על העובדה שמקורם של השפצלה הוא שמספר רב של שנים קודם לכן.  

כיום, באירופה השפצלה נחשבים במידה רבה למומחיות גרמנית והם קשורים בדרך כלל עם מחוז באדן וירטמברג שברפובליקה הגרמנית. סך הייצור השנתי המוערך המסחרי של שצפלה בגרמניה הוא כ -40,000 טון.

המקור הלשוני של Spätzle נתון לויכוח. בתרגום מילולי Spätzle  פירושו "דרור קטן". לפני המצאתם של ממכשירים מכאניים להכנת שפצלה והשימוש בהם כדי לייצור את האטריות האלה, נהגו לעצב אותן ביד או בכפית וצורתן (עם מעט דימיון) הזכירה  Spatzenכלומר דרורים קטנים.

איטריות שפצלה מוכנות - כמוהן אפשר למצוא בכל מרכול בגרמניה

הכנה

בצק השפצלה עשוי בדרך כלל מביצים, קמח ולעיתים, גם מעט מים, כדי ליצור בצק דק יותר.

  

שניים ממגוון המכשירים המשמשים להכנת שפצלה

הכנת השפצלה מתבצעת על ידי גירור הבצק באמצעות מגררת מיוחדת, לתוך סיר מלא במים רותחים ומומלחים, בו הם מתבשלים עד שהם צפים על פנמי המים. אחר שהם צפים, מסננים אותם מהמים ושומרים בצד. קיימים כמה וכמה כלים מיוחדים להכנת שפצלה אבל, גם מגררת רגילה תספיק.

כך מכינים שפצלה - לצפייה בסרטון

בחזרה לדף הכתבות