משחק שחמט אנושי

במרוסטיקה Marostica שבצפון איטליה

 

במורדות ההרריים, במרחק חצי שעת נסיעה מויצ'נצה ודקות מספר מבאסאנו דל גראפה שוכנת העיירה מרוסטיקה המוקפת חומות עתיקות של מבצריה המבליטות אותה במיוחד מכל עיירות הסביבה. אולם, פרסומה העיקרי של מרוסטיקה בא מן המסורת בת מאות השנים של משחק שחמט אנושי המתנהל בכיכר הראשית של העיירה.

בכל חודש ספטמבר, בשנים זוגיות, משוחק משחק השחמט האנושי הזה בכיכר העיר של מרוסטיקה וזה קורה בימים ששי, שבת וראשון השניים של החודש.

משחק השחמט האנושי משוחק בכיכר העיירה מאז שנת 1454 שבה העיירה השתייכה לרפובליקת ונציה.

שני אצילים בשמות רינלדו ד'אגנראנו וויירי דה ואלונרה, התאהבו בליאונורה היפהפיה, בתו של האציל טדאו פאריסיו, בעליה של טירת מרוסטיקה. כפי שהיה מקובל באותם ימים, הם הזמינו האחד את רעהו לדו-קרב, כדי לקבוע מי יזכה בידה של ליאונורה.

בעליה של הטירה  שלא רצה לגרום למי מן המשתתפים להפוך לאויבו וגם לא רצה לאבד אחד מהם שייהרג בדו-קרב, קבע את תנאי הקרב, כפי שהיה מקובל באזור באותה תקופה.

הוא החליט ששני היריבים ישחקו משחק שחמט וליאונורה תינשא למנצח במשחק. בכל מקרה, החליט האציל, גם המפסיד בקרב יצורף למשפחה על ידי כך שייקח לאישה את אולדראדה, אחותה הצעירה של ליאונורה.

המשחק נערך בכיכר שלמרגלות הטירה התחתית עם חיילים אמיתיים שנשאו בידיהם שלטים שהצהירו לאיזה צד במשחק הם שייכים צד - לשחור או ללבן. המשחק שוחק בנוכחותו של האציל, בתו, אצילי ואלונרה ואנגאראנו, ואוכלוסיית העיירה כולה.

הלורד גם החליט ללוות את התחרות בתערוכה של כלי נשק, בזיקוקים ובמחולות.

המשחק החל. החיילים החמושים נכנסו לכיכר והתייצבו על לוח המשחק. אחריהם הגיעו כל אנשי החצר ונשותיהם, האצילים, ואנשי הכמורה ושני המתמודדים שקבעו את המהלכים על הלוח.

אחרי הניצחון נורו זיקוקים והקהל התחיל בריקודים לצלילי התזמורות. כדי לבשר מי הוא החתן המאושר הוחלט, לפי הוראות ליאונורה להאיר את הטירה התחתית באור לבן, אם ייבחר המתמודד המועדף עליה, דבר שטרחה להוגיע עליו מראש לכל מכריה.

כיום משחזרים את האירוע בדיוק כפי שערכו אותו בימים עברו, בתלבושות מרהיבות, בשלטים ססגוניים במצעדים ובחגיגיות רבה.

כדי לשמר את רוחו המקורית של המשחק, ניתנים האירועים לשחקנים באותו דיאלקט עתיק של ונציה שבו השתמשו במשחק המקורי.

הטקסט באדיבות האתר:

Bob and Jenny's bed and breakfast in Italy

Accommodation in Vicenza Italy

Accommodation in Italy for the whole family
email: bed@bed-breakfast-italy.com
telephone  (39)  0444 - 320884

http://www.bed-breakfast-italy.com

בחזרה לדף הכתבות