יוצאים לטיול עם האינטרנט

יעקב (ג'אקומו) פיאלקוב

נוסעים לחו"ל. יש העושים זאת בצורה הפשוטה ביותר – מחליטים לאן לנסוע, קונים כרטיס טיסה (במחירי הזדמנות, בדרך כלל) וטסים. את כל השאר, הזמנת מלון, שכירת רכב ותכנון המסלול, הם משאירים ליד המקרה ולנתונים בארץ היעד. אני, למשל, נוהג בדרך זו. כך אני מגלה בתי מלון מיוחדים, רעיונות חדשים לטיולים וטיפים מאנשים שאני פוגש בדרכי לגבי מסעדות, אתרים ואטרקציות שאינן מזומנים בדרך כלל לתיירים הנזקקים למדריכי טיולים.

מרביתנו אוהבים לתכנן, ולתכנן הכל מראש. להזמין כרטיסים ובתי מלון, לקבוע את המסלול הנסיעה והיכן לגור בכל לילה, להחליט איזה רכב לשכור ולנהל לוח זמנים קבוע מראש. מטיילים אלה מתחילים את חווית הנסיעה כמה חודשים מראש. הם אוספים מידע על ארץ היעד. קוראים מדריכי טיולים, אוספים רשימות של מסעדות, לוחות זמנים של רכבות ומחירונים של שירותים שונים. יש כאלה שאפילו רוכשים בארץ כרטיסים להצגות תיאטרון בארץ היעד.

הכל באינטרנט

את כל הדברים האלה, אפשר למצוא כיום באינטרנט. כרטיסי טיסה רגילים וכרטיסי טיסה של הרגע האחרון, רכב לשכירות, בתי מלון, מסלולי נסיעות וטיולים, מסעדות, המלצות של מטיילים אחרים ועוד. אתרי אינטרנט רבים מאפשרים גם לבצע הזמנות ישירות דרכם ולקבל את האישור ואפילו את הכרטיסים באמצעות הדואר האלקטרוני ובמחירים מיוחדים לגולשים באינטרנט. בטיול האחרון שערכתי באיטליה, הזמנתי כרטיסי טיסה באתר ישראלי העוסק בכך, הזמנתי רכב ישירות באתר חברת ההשכרה ברומא ומצאתי בית מלון (במחיר הרבה יותר זול מאלה שהצלחתי להשיג בארץ), דרך אתר מיוחד המרכז את כל בתי המלון באיטליה.

מתכוננים לנסיעה

יש כמה דברים שעלינו לקחת בחשבון לפני היציאה לדרך, בין אם אנו מאלה הנוהגים לתכנן מראש בצורה יסודית או מאלה המשאירים הכל ליד המקרה - כרטיסי טיסה, בית מלון (לפחות ללילה הראשון) וטיסות ביניים בין יעדים שונים, הם דברים שחייבים לדאוג להם מראש. גם ביטוח בריאות והצטיידות באשרות כניסה או בחיסונים מיוחדים, נמנים על הסידורים האלה. כל השאר הם דברים שלא חייבים להחליט עליהם מלכתחילה, אך לנוסע שאינו מכיר ממש היטב את ארץ היעד, אנו ממליצים להכין גם אותם מראש. בין הדברים שרצוי לתכנן מראש נמצאים שכירת רכב, בדיקת לוחות זמנים של תעבורה פנימית בין מדינות, מסעדות כשרות (לאלה הזקוקים להן), מסלולי טיולים ומקומות שחובה לראותם.

כרטיסי טיסה

נכון, אין כמו סוכן הנסיעות הטוב והוותיק. הוא מייעץ, ממליץ, מכיר את היעדים ואף מספק מידע חשוב אחר יקר ערך. סוכן טוב ידע גם לבחור עבורך את המלון הטוב והזול ביותר ברשימות בתי המלון שברשותו וישיג לכם את העיסקה הטובה ביותר בשכירת רכב במדינת היעד שלך. אבל, זמנו של הסוכן יקר ולא תמיד הוא יכול להקדיש לך את מלוא תשומת הלב. אם אינכם מאלה הזקוקים דווקא ליחס אישי תוכלו למצוא כרטיסי טיסה באתרי אינטרנט רבים. חלקם פורטלים המספקים שירות לציבור, אחרים הם אתרים של חברות מסחריות וכמה הם אתרים של חברות תעופה. יש אתרים העוסקים במכירת כרטיסים לטיסות סדירות ויש כאלה העוסקים במבצעים מיוחדים. כאשר אני מחפש כרטיסי טיסה לחו"ל, אני נוהג להתחיל את חיפושי במודעות המתפרסמות בעמודים הראשונים והאחרונים של העיתונים היומיים. אני מוצא שם את כתובות אתרי האינטרנט של אותן חברות ומזמין דרכם.

בתי מלון

מבחר בתי המלון המוצע על ידי אתרי הנסיעות או משרדי הנסיעות בארץ הוא מוגבל למדי ומחיריהם של המלונות האלה יקרים בדרך כלל ממלונות ברמה זהה שאפשר להשיג בהזמנה ישירה. אם אתם מוכנים להשקיע זמן ומאמץ ומוכנים גם להסתכן ב"נפילה" מקרית, כדאי לנסות ולחפש מלון באינטרנט. כמעט בכל מדינה יש אתר המרכז רשימות ארוכות של בתי מלון המסווגים לפי ערים ורמות. באתרים האלה אפשר לראות תצלומים של חדרי המלון ומפה המצביעה על מיקומו של המלון יחסית למרכז העיר. הפעם, בנסיעתי לאיטליה השתמשתי באתר Rome-Italy Hotels (www.rome-italy-hotels.net) ומצאתי בו כמה וכמה בתי מלון שהתאימו בדיוק לצרכי. אתרים רבים נוספים אפשר למצוא באמצעות Yahoo ומנועי חיפוש ידועים אחרים.

מזג אוויר ומסלולי טיולים

למזג האוויר יש חשיבות רבה בטיול, בייחוד בטיול הכרוך בנסיעות ממקום למקום ובמעבר בין ארצות שונות. קיימים אתרים רבים המציעים תחזיות מגז אוויר עד שבוע ימים מראש, בערים שונות בכל העולם, בין האתרים האלה אני ממליץ על אתר מזג האוויר של CNN (www.cnn.com/WEATHER).

שכירות רכב ותחבורה בין עירונית

גם כאן אפשר להשתמש בשירותיה של סוכנות הנסיעות, אולם לפעמים אפשר לגלות הזדמנויות ממש, דווקא באתרים מקומיים במדינת היעד, או באתרי חברות ההשכרה בגדולות. באתרים האלה אפשר לבצע השוואות בין מחירי השכירות של סוגי הרכב השונים ולבצע ישירות הזמנה לרכב שימתין לכם בשדה התעופה ארץ היעד. רצוי שלא להזמין מכונית בחברה שאינה חברה בינלאומית ידועה.

לוחות זמנים של רכבות באירופה, מחירונים והזמנות כרטיסים אפשר לבצע באתרים

 Europe-Train-Ticket (www.europe-train-ticket.com) ועוד.

ביטוח בריאות, אשרות וחיסונים ורישיונות נהיגה

כשנוסעים לחו"ל, רצוי לדאוג מראש לביטוח בריאות. אף פעם אי אפשר לדעת מה עלול לקרות שם. ומחירי הטיפול הרפואי בכמה ארצות הם יקרים למדי. ביטוח בריאות מתאים יכסה את כל ההוצאות הכרוכות בטיפולים רפואיים, באשפוז או אפילו בניתוחים. באתריהן של קופות החולים ושל מרבית חברות הביטוח אפשר למצוא הצעות מפתות לביטוח בריאות. במרבית המקרים זהו ביטוח זול למדי ורצוי שלא לקחת סיכונים. קימים אתרים מסחריים של חברות שונות המציגים מידע מפורט על דרישות הכניסה למדינות שונות, כיצד והיכן לבקש אשרת כניסה ואיזה חיסונים נדרשים לנסיעה לארצות האלה. באתרים האלה אפשר למצוא גם מידע לגבי רישיונות הנהיגה הדרושים בארצות שונות והיכן אפשר להשיג רישיון בינלאומי.

איפה מוצאים את כל המידע הזה

מספרם של אתרי האינטרנט העוסקים בתיירות ובנסיעות בארץ ובעולם הוא גדול ביותר, ואין קל מאשר לאתר אותם. כדי למצוא כתובות של אתרים העוסקים בנושאי תיירות ואת מרבית האתרים שאנו מדברים עליהם בכתבה זו, אפשר להשתמש באתרי חיפוש כמו Google (www.google.co.il), Start (www.start.co.il), אתר A (www.a.co.il) ועוד. גם הפורטלים העיקריים בארץ, כמו Nana (www.nana.co.il) , Walla (www.walla.co.il), MSN (www.msn.co.il) ו-YNET (www.ynet.co.il) מספקים מידע נרחב בכל הקשור לטיולים ולאתרי טיול בארץ ובעולם. לטיולים בארצות הברית אפשר למצוא מידע רב ערך בפורטל Price.com (partners.priceline.com).

 

כעת כל שנותר הוא לפנות כמה שעות, להכין את כרטיס האשראי לצד המחשב להתחבר לאינטרנט ולהזמין - כרטיסי טיסה, בתי מלון, רכב, כרטיסים להופעות כרטיסי רכבת ועוד. הכל נמצא שם וממתין רק לכם.

 

ינואר 2007

  בחזרה לדף הבית