La Collezione סדרת פסטות איכותיות מבית "ברילה" – מהפסטות המובילות באיטליה

בסדנת פסטות שנערכה במתחם "מבשלים חוויה" בראשון לציון, התבקשנו, כמשתתפים להכין מאכלים שבהם פסטה "ברילה" משמשת כמרכיב עיקרי.

המנות שהוכנו על ידי המשתתפים הוכנו כיד הדימיון הטובה והותאמו בעיקר למטבח הישראלי. כמה מן המנות הוכנו בצורות שהמטבח האיטלקי המסורתי לא היה מקבל ובכל זאת, בזכות הפסטה המעולה, התקבלו מנות מעניינות ומיוחדות.

לרשות המשתתפים עמד מבחר גדול של פסטות בצורות שונות ונמצא שימוש כמעט לכל אחת מהן – החל בפטוצ'יני וספגטי והמשך בפסטות מיוחדות מתוך מגוון 70 הצורות השונות ש"ברילה" מייצרת.

   

 

צילומי מנות שהוכנו בסדנה - לא בדיוק איטלקי אבל, יצירתי וטעים

צילום: שוש גרינברג חזן

במפגש למדנו שפסטה ברילה מיוצרת זה 100 שנה מקמח דורום איכותי תוך שימת לב לפרטים הקטנים כמו בחירת החיטה הטובה ביותר ופיקוח זהיר וקפדני על כל שלבי העיבוד והייצור.

 ואכן, איכותה של הפסטה הוכחה בעליל בקלות בישולה, בהשתלבותה הנפלאה עם הרטבים השונים ובאפשרות לבשלה "אל דנטה" כפי שפסטה מעולה צריכה להתבשל.

La Collezione  של ברילה מביאה מבחר של צורות פסטה מיוחדות, אידיאליות כדי לספק את היצירתיות של בשלני הפסטה במטבח. כל צורה בלה קולציונה היא בעלת אופי מסוים מאוד, מושלמת גם לרטבים פשוטים, כמו גם ליצירתיים, ומשקפת את האישיות של כל בשלן במתכוניו.

בין סוגי הפסטה השונים שנמנים על סדרת La Collezione:

CASERECCE

מקורה של הפסטה קזרצ'ה הוא בסיציליה, אבל היא אופיינית לדרומה של איטליה ולמרכזה. שמה של הספטה הוא פרשנות של "פסטה בוזיאטה" ממוצא ערבי שנוצרה מה "בוס" הקנה הדק של צמח שפעם עטפו בו את חתיכות הבצק. הקזרצ'ה מגולגלות כמו מגילות, מתעגלות בקצה כלפי מעלה בצורה אופיינית לכריכה, אשר אוספת את הרוטב עד הטיפה האחרונה. המשטח החלק שלהן מלא בנקבוביות עדינות מציע תמיכה אידיאלית עבור כל רוטב, מן המסורתי ועד לפשוט ביותר.

MAFALDINE

מקורה של הפסטה הנקראת מאפאלדינה הוא בנאפולי והיא נקראה פעם בשם "פטוצ'לה ריקה". הנאפוליטנים הקדישו אותה לנסיכה שלהם: מפאלדה מסבויה, והחליפו את שמה ל"מפלדינה" או "רג'ינטה" לכבודה. מאפאלדינה דומה בצורתה לגלי תחרה שבשולי גלימות יקרות של מלכה. השם הקצת אגדתי אכן מוסיף נופך מלכותי לפסטה. מאפאלדינה מתאימה למי שאוהב מתכונים משובחים יוצאי דופן ושילובים מיוחדים כי הזיכרונות מעוררים הרגשה של נשפים מפוארים מהעבר. צורת המאפאלדינה היא צורה של סרט ארוך המסתלסל בקצוות והיא נשמרת גם לאחר הבישול.

TAGLIATELLE

האגדה מספרת כי צורתה של הפסטה נוצרה כהשראה משיערה של לוקרצ'ה בורג'יה לה סגד טבח החצר המלכותית.

ברילה מפרשת מחדש את המסורת בכל יום, כדי להציע טלייטלה שהוכנו ממשטח מתוח, מחוספס ונקבובי במקומות הנכונים וזאת על מנת להתאים את הרוטב ואת התבלינים. הטלייטלה הן רצועות דקות של בצק שטוח, ברוחב של כ - 5 מ"מ. בדומה בדומה לפטוצ'יני, אשר רוחבם מעט קטן יותר (2 מ"מ פחות), מאופיינות ברב-גוניות שלהן שגורמת להם להיות מושלמים עם רוטב בשר, כמו גם עם רוטב דגים וירקות. 

TAGLIATELLE PAGLIA E FIENO

בממלכת הפסטה ניתן למצוא צורות רבות של פסטה ארוכה, הנבדלות זו מזו על בסיס רוחב המשטח. במקרים מסוימים, גם לפי הצבע של הפסטה. לכן, יחד עם טלייטלה, פטוצ'יני, פפרדלה, אטריות נודלס, אנו מוצאים גם את "פלייה אה פיינו" (קש וחציר), שנוצר על ידי שילוב של אטריות טלייטלה צהובות וטלייטלה ירוקות, שיוצרות שילוב טעים של צבעים וטעמים. כדי ליצור את הטלייטלה הירוקים, מוסיפים לתערובת של הפסטה המסורתית תרד טרי, שמתווסף לצבע הירוק האופייני של החציר הלא  מיובש על ידי השמש. הסלילים הירוקים  בשילוב עם הצהובים, יוצרים הרמוניה נעימה של צבעים וטעמים, שמביאים שמחה אל השולחן, דבר שהופך כל מנה לייחודית ומיוחדת.

CONCHIGLIE RIGATE

הקונקיליה (קונכיות) ריגטה היא אחד מהמינים הפופולריים ביותר של פסטה בזכות יכולתם להכיל את כל התבלינים. בהשראת הים, הם כנראה אחד המינים הידועים והאהובים ביותר ברחבי העולם, בזכות הצורה היפה שלהם. מאוד תכליתיים, מתאימים לכל הכנה, נותנים את כל הטוב ביותר עם רטבים פשוטים או עשירים. צורתה של הקונקיליה ריגטה היא קעורה ומאפשרת לאסוף את כל הרוטב שבו הפסטה שרוייה.

LASAGNE

לא לחינם נחשבת בולוניה לבירת האוכל האיטלקי והלזניה בולונז שמקורה בעיר עתיקה זו מבטאת בצורה מושלמת את עליונות הבישול של העיר המקסימה.

לזניה הם מלבני בצק משוטחים ומסודרים כדי להבטיח ספיגה אידיאלית בנקבוביות כדי לאסוף ולשפר את התיבול. דפי הלזניה של ברילה מוכנים תוך 20 דקות ויוצרים לזניה מושלמת בטעמה ובצורתה. 

CANNELLONI

אין בנמצא בהיסטוריית הבישול האיטלקי זהות גיאוגרפית ברורה למקורם של הקנלוני, אך כולם תמימי דעים לגבי העובדה שקנלוני הם אחד ממיני הפסטה הראשונים שהוכנו על ידי האדם.

מתכוני העבר הפשוטים של הקנלוני זכו בשנים האחרונות לתחייה ולחידושים במילויים שבהם, שלא נודעו בעבר. קנלוני ממולאים בנדיבות בריקוטה או במילויים אחרים קלאסיים ושאינם כאלה, הם מנה מופלאה ועשירה בטעמה.

PAPPARDELLE

שמה של הפסטה הזאת נובע מן הניב הלשוני של טוסקנה (בייחוד בפי ילדים) שמובנו "לאכול" , כי פסטה זו אוכלים בשמחה ובהנאה ילדותית. ברילה הצליחה לשלב, בפפרדלה, טעם חשוב ועשיר לחיך וחוכמה של משטח אומנותי, על פי המסורת האימיליינית. צורתה המלכותית של הפפרדלה אמיליינה של ברילה מוצגים על ידי פסטה ארוכה מקמח דורום ומביצים ורוחבה מגיעה עד ל-13 מ"מ (להשוואה, רוחבה של הטלייטלה הוא 5 מ"מ בלבד).

בחזרה לדף הכתבות