פסטה די'אורו - פסטה ביתית כמו באיטליה

כתב וצילם: ג'אקומו

 

במקומות רבים באיטליה, בעיקר בעיירות ובכפרים, נהוג להכין את הפסטה בבית ולפיכך, למרות האבסורד שבדבר, מספרם של העוסקים בייצור ובמכירת פסטה טרייה באיטליה, ובייחוד באיזורים הכפריים, אינו גדול במיוחד, ובכל מקרה זהו תמיד עסק משפחתי בו עובדים הסבא והסבתא, הבנים והבנות והנכדים והנכדות בחופשותיהם מבית הספר.

כמה מן המפעלים מצוידים בציוד משוכלל לייצור פסטה, רביולי וניוקי המיוצר, כמובן, באיטליה וכמה מהם עדיין מכינים את מרבית הפסטות בצורה ידנית ובשיטות של לפני מאות ועשרות שנים. במפעל קטן, משפחתי כמובן, בעיירה מינורי שבמפרץ אמאלפי ראינו שני צעירים יושבים ומגלגלים פוזילי בצורה ידנית על גבי קיסמים ארוכים כאשר תפוקתם, לדברי האחראי במקום היא קילוגרם אחד לשעה.

אמנות הכנת הפסטה הביתית בת מאות השנים התגלגלה במרוצת השנים למקומות רבים בעולם כאשר המפעלים מנוהלים, בדרך כלל, על ידי איטלקים שהיגרו לאותם מקומות והביאו עמם את סודות המקצוע למולדתם החדשה.

גם בארץ הלך ייצור הפסטה הטרייה והתפתח עם השנים וכיום ישנים בארץ כמה וכמה מפעלים ביתיים המספקים את הצריכה הלא גדולה במיוחד של הקהל הישראלי ושל כמה מן המסעדות האיטלקיות ששמות דגש על איכות ואותנטיות המאכלים שהן מגישות ללקוחותיהם.

נכון אמנם שישראל נמנית על הצרכניות הגדולות ביותר של מכונות קטנות משפחתיות לייצור פסטה ביתית אך מסתבר שלמרות ההשתתפות הערה בסדנאות הכנת פסטה המתקיימות במקומות שונים בארץ, ולמרות ההתנפלויות על החנויות המוכרות מכונות ביתיות לייצור פסטה בכל פעם שרואים מישהו מן המתחרים ב"מסטר שף" משתמש במכונה כזאת.

בעקבות המלצות רבות ששמעתי, בחרתי לבקר במפעל משפחתי כזה הממוקם במושב ירחיב שבשרון. מנחם ורונית שלומי בעלי המפעל ורעייתו, אינם בדיוק ממוצא איטלקי ויעיד על כך מבטאם עם שמץ מן הניחוח של חית והעין התימנית אולם כמות הידע שנרכשה על ידי שלומי במרוצת 20 השנים שבהן הוא עוסק בייצור פסטה השנים יכולה לעמוד בתחרות עם כל מומחה איטלקי שרכש את הידע מאבותיו ומאבות אבותיו.

במפעל קטן בשם "פסטה די אורו" (Pasta d'oro באיטלקית – פסטת הזהב) עושים שלומי ובני משפחתו פלאים בקמח הדורום הנפלא מתוצרת Jolly Sgambaro האיטלקית המיובא לארץ על ידי חברת יו.פי. ערוצי סחר, ובמגוון של חומרי מילוי נפלאים לרביולי– כולם על טהרת החומרים הטבעיים וכשרים למהדרין.

כל אחד מפני המשפחה כולל האישה, הבנות, הבנים, החברים והחתנים, אחראי על תחום אחר במפעל הקטן והעבודה זורמת ושוטפת כאשר שעות הבוקר מוקדשות להזמנות ממסעדות בעיקר ושעות אחר הצהריים מיועדות לייצור לאחסון סחורה שנקנית על ידי עוברי אורח המגיעים במיוחד למקום או על ידי מעדניות בסביבה וגם לכאלה המרוחקות יותר שמשאית הקירור של החברה עוסקת בהובלת הסחורה אליהן.

 

 

טעמנו כמה וכמה דוגמאות של פפרדלה' פטוצ'יני ורביולי, במילויים שונים שבושלו בדיוק במידה הרצוייה במטבח הקטן הצמוד למפעל בו מכינים, בדרך כלל, את המילויים המיוחדים לרביולי (הפעם בושלו במקום שני סירים ענקיים עם בטטה מתובלת שתמולא ברביולי שייוצרו עוד באותו יום).

הרביולי המיוצרים במכונה מיוחדת, מוכנסים מייד עם סיום ייצורם למקפיא בזק (שוק פריזר) ומשווקים בצורה קפואה בעוד הפסטה משווקת כמצוננת ומומלץ לשמור אותה בהקפאה.

המפעל קיים במתכונתו הנוכחית כ-12 שנים ומספק מגוון עצום של פסטות טריות ורטבים לפסטות וככל שהצלחתי לדגום מהם – כולם מצויינים.

 

פסטה די'אורו

מושב ירחיב

050-5740155

בחזרה לדף הכתבות